INFRA-SAUNA

Vyskúšajte novinku v saunovaní. Infrasauna prehreje vaše telo a pozitívne pôsobí na zdravie.

Ako sa saunuje v infrasaune?

Proces je veľmi podobný, ako v klasickej saune. Aj infakabína vyzerá na prvý pohľad rovnako – väčšinou je drevená. Ovládanie je veľmi jednoduché – stačí stlačiť gombík a za 10 minút bude vyhriata. Za tento čas si môžete dať krátku sprchu. Vďaka nej dostanete z tela ešte o niečo viac potu, vaše póry sa otvoria. Za 10 minút je kabína vyhriata na 45-60 °C a môžete začať. Jedna kúra trvá približne 30-40 minút, sedíte v kľude, kým sa nezačnete intenzívne potiť Procedúru je ideálne je opakovať 1-2 krát týždenne

Pomáha proti:

chrípke, nachladnutí, celulitíde, odbúravaní kalórií, znižovaniu telesnej hmotnosti, reumatických problémoch a ďalších zdravotných problémoch, pri stuhnutých kĺboch, urýchľuje hojenie rán a popálenín, udržiavaní dobrého krvného tlaku, zvyšuje pružnosť svalov, zmierňuje bolesti, iné…

ÚČINKY

Zvyšuje rozťažnosť kolagénových tkanív Ak zahrejeme ľudské tkanivo na teplotu 45 °C a potom ho natiahneme, vystavíme ho neelastickému reziduálnemu predĺženiu o 0,5 – 0,9 %, ktoré trvá aj po ukončení naťahovania. K tomuto javu však nedochádza pri klasickej telesnej teplote; pritom 20 naťahovacích sedení môže viesť k predĺženiu dĺžky tkaniva až o 18 %.

Tento efekt je veľmi dôležitý práve pri práci s kĺbmi, s ligamentmi, šľachami, fasciami a synoviálnymi tkanivami, ktoré boli akýmkoľvek spôsobom poškodené – dôležité tu je prehriatie tkaniva, keďže celý proces naťahovania je pri teplote 45 °C pre naťahované tkanivo omnoho menej namáhavý než podobné naťahovanie pri klasickej teplote.

 

Znižuje stuhnutosť kĺbov Lekárske výskumy ukazujú zníženie stuhnutosti kĺbov pri prehriatí tkaniva na 45 °C až o 20 %; týka sa to najmä reumatických kĺbov prstov.

Znižuje svalový spazmus Používaním infračerveného tepla dochádza k znižovaniu svalového spazmu, ak vznikol na základe kostrového, kĺbového či neuropatologického poškodenia. Tento účinok sa zrejme dosahuje pôsobením na primárne a sekundárne aferentné nervy a na Golgiho telieska zo strany miechových buniek. Výsledky oboch týchto mechanizmov nám ukazujú, že ich maximálny výkon je možný práve v rozmedzí terapeutickej teploty, ktorú je možné dosiahnuť infračerveným žiarením.

Zmierňuje bolesť Výskumy dokazujú, že teplo znižuje senzitívny prah bolesti priamo na voľných nervových zakončeniach alebo na periférnych nervoch. Jedna dentálna štúdia uvádza príklady opakovanej aplikácie tepla, ktorá nakoniec viedla až k celkovej strate nervovej odpovede na bolesť spôsobenú zubnej dreni. Je to zrejme spôsobené tým, že teplo môže viesť k zvýšeniu produkcie endorfínov a k uzavretiu tzv. Melzack a Wall spinálnych dvierok – je známe, že oba tieto efekty zmierňujú bolesť.

Zvyšuje prietok krvi Zahrievanie jednotlivých častí tela má za následok reflexne modulovanú vazodilatáciu vo vzdialených partiách, napriek tomu ale nedochádza k zmene centrálnej teploty tela. Ak zahrievame svaly, zvýši sa prietok krvi tak, ako sme na to zvyknutí pri cvičení.

Zvýšenie teploty spôsobuje aj zvýšenie prietoku krvi a dilatáciu priamo v kapilárach, arteriolách a venulách, dochádza k tomu zrejme pôsobením priamo na ich hladkú svalovinu.